TR EN

Durmuş Ali YILMAZ / 2020-01-28

OTİZM NEDEN OLUR?

            Ale belirtileri fark ettikten sonra ilk sorguladığı konu "Otizm neden olur?" sorusudur. Aile bu soruya kendince cevaplar bulmaya çalışır.

Örneğin;

            - İlk akla gelgn Bilgisayar, Telefon, Tablet... Sonrasında ise Televizyon... Yada genlerden geldiği düşünülerek Bende böyleydim. Annem seslenirim seslenirim duymazdın derdi. Kardeş doğduğu zaman gerileme başladı. Bence herşeyin farkında ama inatçı. Ebevyn olarak biz çalışıyoruz ilgilenemedik. Yuvada yalnız kaldı. Gibi bir çok sebep ararız. Bu sebepler giderek uzar...

            Aslında bilim dünyası da nedeni tam olarak bulmuş değil. Ancak en yaygın görüş "Genetik ve Nörolojik bir bozukluk" olduğu noktasında toplanıyor.

            Özellikle son dönemde yapılan araştırma sonuçlarına göre bazı görüşler;

            -  Genetik, Biyolojik e Çevresel faktörlerin bazı istenmeyen yönlerinin kombine olması ile ortaya çıkıyor. bebeğin ilk ayladan itibaren beynindeki ayna nöronlarında oluşan anormal büyümeye bağlı yapısal bozukluklardır. (Brain Behavior)

            - Serotonin, Dopamin ve Epinefrin gibi Nörotransmiterlerin anormal işlev göstermesibunuda bazı bilim adamları vücudun bir virüse karşı verdiği tepki olarak yorumluyor. Haliyle virütik bir neden de bu sorunu tetikleyebilir. (Bruin Behavior)

            - Gen değişikliği ve mutasyonu (Autism Speaks) Eğer çocukta genetik bir yatkınlık var ise çevre ve biyolojik etkenler bu sorunun çıkmasina neden olabilir.

            - Annenin hamileliği esnasında yüksek oranda pestitistlere ve hava kirliliğine maruz kalması ( Autism Speaks)

            Ancak bunlarda halen teori aşamasında olup geçerli şudur diyebilecek bir neden bulunamamıştır.

            ABD hastalık konrol ve önleme merkezlerinden ( CDC) Otizmin son 40 yılda 10 kat arttığını ve günümüzde 59 da 1 görülme sıklığına kadar geldiğini bildirmektedir. yapılan araştırmalarda da Otizmin erkeklerde kızlardan 5 kat daha fazla görüldüğü bulunmuştur.

            Aynı şekilde Yıllık bazda Otizmin % 10 ile 17 arasinda artmakta olduğu da vurgulanmaktadır.

                                               OTİZMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

            Kaynaklarda bir çok Otizm belirtisi sıralanmakta. Uzmanlarda değerlendirirken buralardan ilerlemektedir. Ancak bazen Aileye Otizm belirtisini anlatırken ister istemez dirençle karşılaşabilirler.

            Elbette ki tanılama  ya da şüphelenme dönemi hiç bir Aile için kolay süreç değildir.

            Örneğin; "Göz Kontağı yetersiz" dendiğinde sizi İlk defa görüyor, Ortamı ilk defa görüyor, Ortamı anlamaya çalışıyor bakın şimdi bana baktı. Evde daha çok bakıyor, gibi ifadelerle sık sık karşılaşılmaktadır.

            Oysa Uzmunların ve Eğitimcilerin beklediği Çocuğun ev ortamında yaptığı davranışları dışarıda da genelleyebilmesidir. 5-10 dakikalık gözlemler il kesin tanılama yapmanin doğru olmaz.

            Çocuktaki sorunun ne olduğunu tesput etmek için çocuğu en az 4 ile 12 seans arası gözlemlemeli, testleri yapılmalı ve değerlendirilmelidir. Bu şekilde yapılacak değerlendirme tedavi sürecini belirlemek için daha sağlıklı olacaktır.

             Aile bir uzmana danışmadan önce evde çocuğunu izleyerek vereceği bilgilerle  de sorun hakkında uzmanda bir fikir yaratabilir, tanı sürecini kolaylaştırabilir.  

            bu şekilde aileler için bir rehber olması amacıyla, çocuğunuzda Otizm belirtileri olup olmadığını gözlemlemenize yardımcı olacak en basit dille ancak en etkili ve vurucu maddeler aşağıda siralanmıştır.

            1. Çoçuğunuz "Sosyal Gülümse" dediğimiz tepkiyi veriyor mu?

            Sosyal gülümse, bir yaşından itibaren etrafından biri ona gülümsediğinde gülümseyerek tepki vermesidir. ancak bu gülümsemeyi sadece aile üyelerine değil yeni tanıştığı kişilerede göstermesi gerekiyor. (Cevap EVET olmalı)

            2. Sizin kafanız

Hakkımızda

Durmuş Ali Yılmaz Psikiyatri Merkezi'nin kuruluş amacı psikiyatri konusunda hizmet vermek, ülkemizde çok tanınmayan ve korkulan “Psikiyatri Bilim Dalını” halka tanıtmak, psikiyatrinin önemini anlatmak, insanların psikiyatriden faydalanmalarını sağlamak, psikiyatri korkusuna son vermek ve en önemlisi tedavi süreci süreklilik arz ettiği için insanların faydalanmasını sağlamaktır.

Kısayol Bağlantıları

Hakkımızda

İletişim Bilgilerimiz

*Barbaros Mh. 2190 Sk. No:7/12 Arden Aprt. Kat3/8 Yenişehir/MERSİN * Çınarlı mah. Atatürk caddesi Özel Adana Hastanesi üzeri Kemal Özülkü iş merkezi kat14 Kariyer Psikoloji Polikliniği Aile danışmanlık merkezi Seyhan/ADANA

0541 842 92 32

0541 842 92 32

psikoterapistsay@gmail.com


(c) 2019 Tüm hakları saklıdır Mtp Ajans
whatsapp